دیمر چیست

دیمر چیست

دیمر وسیله ای است که  توان تحویلی به بار را کنترل می‌کند. یکی از کاربرد های این وسیله کنترل نور لامپ است به گونه ای که با یک ولوم می‌توان نور لامپ را کم یا زیاد کرد.

مدار دیمر از دو بخش فرمان و قدرت تشکیل شده است. بخش قدرت شامل لامپ و عموما یک ترایاک است و بخش فرمان شامل ujt و مدار جانبی آن و یکسو کننده می‌باشد. البته از قطعه های دیگری که می‌توانند نوسان سازی کنند هم می‌توان استفاده کرد.

برای اینکه قسمت فرمان نسبت به قدرت ایزوله باشد می‌توان از یک ترانس پالس استفاده کرد.

مدار زیر یک نمونه از مدارهای دیمر است.

مدار دیمر

 

اگر دقت کنید در ابتدای مطلب این نکته ذکر شد که دیمر توان تحویلی به بار را کنترل می‌کند. در برخی منابع به جای کلمه توان از ولتاژ استفاده شده است که اشتباه است. اگر با نحوه عملکرد ترایاک آشنا باشید به طور حتم این نکته را می‌دانید که ترایاک هنگامی که روشن می‌شود یا به اصطلاح آتش می‌شود شکل موج سینوسی برق شهر را به صورت عمودی، یعنی فاز شکل موج را برش می‌دهد و این بدین معنی می‌باشد که توان تحویلی به بار کم یا زیاد می‌شود.

عملکرد تریستور

تصویر بالا نحوه عملکرد یک تریستور را نمایش می دهد. تفاوت ترایاک و تریستور در یک طرفه و دو طرفه بودن آن ها است. یعنی ترایاک هم در جهت مثبت و هم در جهت منفی عمل میکند اما تریستور فقط در ناحیه مثبت عمل می کند.

و در پایان یک تصویر از دیمرهای آماده که در بازار موجود هستند را می توانید مشاهده کنید.

دیمر

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *